Jednofázové kvasenie a PHB - folkový koncert
Nedeľa, 03 Jún 2007 16:08

Pozývame Vás na posledný koncert z cyklu slovensko-českých dvojkoncertov menšinových hudobných žánrov. Paradoxne nebude na ňom hrať žiadna česká kapela, ale dve slovenské - už legenda slovenského folku, oslavujúca v tomto roku 20te výročie - skupina JEDNOFÁZOVÉ KVASENIE, a pred nimi sa predstaví zaujímavá mladá kapela PATHETIC HYPERMARKET BAND. Príďte v sobotu 9. júna o 19.00 do petržalského Domu Kultúry Lúky a vychutnajte si tento hudobný zážitok.

Pathetic Hypermarket Band si vybojovala miesto na folkových pódiách prostredníctvom výstredných vystúpení plných mlčania a rozpačitého prehrabávania vo vlasoch. Časté zmeny v zostave a v úprave piesní, stále narastanie nástrojového vybavenia a nevyžiadané koncertné prídavky sú znakom neustáleho napredovania neurčitým smerom. Stránka kapely www.phb.sk vás poinformuje o ostatnom. 

JEDNOFÁZOVÉ KVASENIE - stručná história v 6. bodoch


1.
Skupina Jednofázové kvasenie (tiež známa aj ako JFQ alebo 1FQ) vznikla ako akási podskupina (poznámka na okraj: pridružená výroba) v rámci folkového pesničkárskeho združenia Slnovrat. Spočiatku, to znamená od roku 1982, ju tvorila dvojica Dušan Valúch a Karol Svozil, neskôr - približne v roku 1985 - sa k nim natrvalo pripojil tretí člen Slnovratu, Miloš Janoušek. (poznámka na okraj: samozrejme, že vždy je všetko trochu inak, pretože dávno predtým (už v roku 1975), než začali Valúch a Svozil spoluprácu ako dvojica, dokonca ešte dávno predtým, než vzniklo združenie Slnovrat, hrali spolu Valúch a Janoušek ako tandem sólistov - teda každý zvlášť, ale napriek tomu spolu. Na takéto paradoxy je história Jednofázového kvasenia, Slnovratu i ľudstva vôbec neobyčajne bohatá.)

2.
Letmým výpočtom sa dá zistiť, že Dušan Valúch a Miloš Janoušek hrajú spolu už 26 rokov(poznámka na okraj: dlhšie spolu hrajú už len ich kolegovia z Rolling Stones a Pink Floyd).

3.
V tomto zložení pôsobila trojica aj po zániku Slnovratu a dnes sú Dušan Valúch, Miloš Janoušek a Karol Svozil prakticky jedinými členmi niekdajšieho združenia, ktorí sa ešte aktívne venujú hudbe a pravidelne hrávajú (poznámka na okraj: všetko je relatívne - pod pojmami "aktívnosť" a "pravidelnosť" sa dá chápať aj interval 1 x za 2 mesiace).

4.
Názov Jednofázové kvasenie pochádza z výskumnej úlohy Ing. Svozila, ktorá pojednávala o novej, prevratnej pivovarskej technológii. Prevratnosť technológie i názvu skupiny časom preveril čas. (poznámka na okraj: výhoda takéhoto názvu spočívala v tom, že skupina bola zaraďované medzi punkové, metalové alebo skinheadské skupiny a bola pozývaná na prehliadky takejto hudby. Nevýhoda názvu zas bola v tom, že skupina bola považovaná punkovú, metalovú alebo skinheadskú kapelu a aj z tohto dôvodu bola pravideľne zakazovaná).

5.
1fq-1996 I keď skupinu Jednofázové kvasenie tvorí predovšetkým spomínaná trojica D. Valúch, K. Svozil a M. Janoušek, na koncertoch a nahrávkach spolupracujú s niektorými ďalšími hudobníkmi, predovšetkým s Fedorom Frešom a Milanom Tedlom. (poznámka na okraj: je možné predpokladať, že títo známi hudobníci hrajú so skupinou Jednofázové kvasenie predovšetkým z dôvodov získavania popularity - honoráre v prípade koncertov 1FQ naozaj nehrajú až takú veľkú rolu).

6.
Skupina Jednofázové kvasenie doteraz vydala 3 albumy - Jednofázové kvasenie, Ein Stein Blues a Jednofázové kvasenie Live, na vydanie je už dlho pripravený album Druhý pes, tretia fáza. Okrem toho sa zúčastnila nahrávania jediného (poznámka na okraj: výrazne nereprezentatívneho) sampleru slovenského folku Folkový kolotoč. Pre cyklus Slovenskej televízie Pesničkári slovenskí nahrala skupina svoj profil so štyrmi piesňami (Ako je ti Yeti, Blues pomalého vlaku, Keď sme sa vybrali na prechádzku mestom, Nočný motýľ), okrem toho Dušan Valúch a Miloš Janoušek natočili v rámci tohto cyklu aj vlastné sólové recitály (poznámka na okraj: tie však s Jednofázovým kvasením nemali nič spoločného. Bola to len zhmotnená predstava, ako by to vyzeralo, keby Janoušek a Valúch nemuseli živiť Jednofázové kvasenie a boli by volní ako ftáci.). V rámci niektorých relácií (Zóna D a pod.) skupina natočila 7 klipov. Pre Českú televíziu bolo zaznamené spoločné vystúpenie skupín Jednofázové kvasenie, Hradišťan a Jablkoň. Texty piesní Dušana Valúcha a Miloša Janouška vyšli v antológii textov Združenie pesničkárov Slnovrat (Meritum 1995)a v knihách Miloš Janoušek: Vianoce v Beatleheme (Dilema 2000), resp. Dušan Valúch: Vražedný dixieland (Vydavateľstvo spolku slovenských spisovateľov 2000).

Koncerty sa uskutočnia na už tradičnom mieste, v malej klubovej sále (s otvoreným barom) DK Lúky v Bratislave Petržalke, v sobotu 9.6.2007 od 19.00. Vstupné v predpredaji: 70 Sk, na mieste: 90 Sk. Všetkých fanúšikov dobrej hudby srdečne pozývame na túto hudobnú lahôdku.