BUTY druhú júlovú nedeľu v bratislavskom SPARXE!
Utorok, 01 Júl 2008 17:42

Buty v SparxeV nedeľu 13. júla 2008 sa v bratislavskom Music clube SPARX uskutoční jedinečný klubový koncert známej skupiny BUTY! Nenapodobiteľná špecifická poetika, atypická žánrová pestrosť a najmä neuveriteľná zábava počas koncertu, robia z Buty skutočnú legendu. Koncert bude zložený z pesničiek, ktoré si priamo diváci vyberú z improvizovaného Jukeboxu. Ak si chcete naživo vychutnať hity ako „František“, „Mám jednu ruku dlouhou“, „Chtěl bych se jmenovat Jan“, „Malinkého ptáčka“, „Krtek“, „Demáček“ alebo iné Vaše obľúbené skladby, nemali by ste chýbať druhú júlovú nedeľu v Sparxe.


Legendárna ostravská kapela BUTY je na hudobnej scéne už relatívne dlho, svoj prvý album vydali ešte v roku 1992, no tvorili a hrali už niekoľko rokov predtým. Nasledovali úspešné albumy ako Ppoommaalluu, Rastakayakwana či Dřevo, z ktorých hity ako „Chtěl bych se jmenovat Jan" alebo „Malinkého ptáčka" medzičasom úplne zľudoveli. Prelomovým bol známy český film Jízda, pre ktorý Buty napísali hudbu a líder kapely stvárnil aj jednu z hlavných postáv. Na albume Normale, ktorý fajnšmekri považujú za najväčšiu pecku (a bol výnimočne dobre hodnotený aj kritikou), použili cigánske hudobné vplyvy tak majstrovsky, ako dovtedy žiadna iná česká rocková skupina. Po dlhšej prestávke vydali Buty v roku 2006 nový album Votom, ktorý náročne vznikal celé štyri roky. Na výsledku je to vidieť – je inštrumentálne nesmierne vyspelý, opäť s obrovským žánrovým rozptylom, zvukovo bližší hudobným začiatkom Buty – poctivému jazzrocku. Vďaka rozmarnej genialite textov a oslnivej charizme lídra Radka Pastrňáka Buty výrazne vyčnievajú z šedého priemeru bežných rockových skupín.

V Bratislave sa kapela predstaví po roku a pol opäť s úspešnou verziou 2 hodinového koncertu na želanie, tento krát v známom hudobnom klube SPARX. Atmosféra jukeboxových koncertov je vynikajúca a dynamická. Fanúšikovia spolu s kapelou tvoria skladbu koncertu. Projektorom sa premieta zoznam stoviek skladieb skupiny Buty a ľudia počas koncertu sami podľa dohodnutých pravidiel vyberajú pesničky, ktoré sa budú hrať. Každý koncert je tak iný a jedinečný.

Koncert začína o 20.00, kedy ho otvorí krátkym vystúpením bratislavská skupina Salamander Band. Tá je zložená z vynikajúcich hudobníkov sústredených okolo skladateľa, pesničkára a producenta Romana Vámoša, alias Salamandra. Okrem neho sa v Sparxe predstaví známy bubeník a perkusionista Ľudo Srnec, skvelý gitarista Pavol Bereza, violoncellista Slavo Repaský a gitarista a spevák Jaroslav Kuba. Kapela momentálne vydáva nové CD s názvom Strom, na ktorom sa podieľali aj ďalší špičkoví hudobníci ako Samo Smetana, Adam Bajbar, M. Šimko, Michal Dočolomanský ml., a Vrabec. Tvorba Salamandra by sa dala charakterizovať ako pohodová folkrocková muzika so zaujímavými textami a hudobným prevedením. Určite príjemný štart pred ďalšou pohodovkou v podobe BUTY.

Vstupenky na tento špeciálny letný bratislavský koncert sú v predpredaji v sieti Ticketportala priamo v SPARXe za jedinečnú cenu len 200 Sk. Viac informácií sa nachádza na www.sparx.sk a www.buty.cz.