Dvojdňový bratislavský festival RAČA FEST s Františkom Nedvědom
Piatok, 18 Júl 2008 17:49

Rača Fest 2008V mestskej časti Bratislava Rača sa počas tretieho augustového víkendu 16. a 17. augusta uskutoční už 4. ročník festivalu RAČA FEST, prehliadky hudobných skupín a hrajúcich folk, country, bluegrass, world music a iné príbuzné žánre. Od 16tej hodiny sa na pódiu račianskeho amfiteátra v Knižkovej doline počas dvoch dní vystrieda až 17 zaujímavých hudobných skupín, z rôznych kútov Slovenska a dvaja zahraniční hostia. Medzi účinkujúcimi nájdeme aj víťazov a finalistov celoslovenskej súťažnej prehliadky Folkscéna a ďalších úspešných a obľúbených autorov a interpretov.


Na úvod sobotného programu sa predstaví skalické duo Zuza a ja, alias Jaroslav Závodský a Zuzka Hrubá s výnimočnými autorskými skladbami a speváckym prejavom. Nasledovať bude Peter „Petiar“ Lachký z Liptovského Hrádku, známy slovenský pesničkár, ktorý sa po troch rokoch vrátil z Anglicka kde pôsobil, opäť na Slovensko. Svojimi pesničkami vie pohladiť na duši rovnako ako jeho veľký vzor, Karel Plíhal. Trnavský folkrock L.P.S. s príjemnými melodickými skladbami vystrieda maďarská skupina Eastern Station z Budapešti, ktorá sa na festival prebojovala zo súťažnej prehliadky bluegrassovej a akustickej hudby Bluegrass Stage, v máji tohto roku. Kapela očarila divákov aj porotu prehliadky príjemnou akustickou hudbou vymykajúcou sa štandardu ostatných zúčastnených kapiel. Ďalšou v poradí bude bratislavská bluegrassová skupina BG Time, ktorá momentálne finišuje s nahrávaním svojho druhého CD. Jej tvorba sa môže pýšiť vlastnými autorskými skladbami spievanými v slovenčine, čo nie je v bluegrasse veľmi časté.

Na festivale sa predstaví aj zástupca z Košíc, a síce úspešná skupina Divozel, čerstvý víťaz celoslovenského finále festivalu Folkscéna a držiteľ mnohých iných ocenení na Slovensku aj v Českej Republike. Ich svieža a energická interpretácia vlastných skladieb v duchu etno, world music, folku či šansónu dokáže navodiť vždy tú správnu náladu. Po kapele Divozel s dvomi výbornými speváčkami, bude nasledovať zvolensko-pezinský Meantime, bluegrassová skupina, ktorá zaznamenáva v európskom meradle stále väčší úspech a môže sa pochváliť aj účinkovaním na najvýznamnejšom bluegrassovom festivale v USA, World Of Bluegrass v Nashville v októbri minulého roka. Piati výborní inštrumentalisti a speváčka Danka Hroncová zaradili tento rok medzi svoje letné vystúpenia aj Rača Fest.

Prešovská etno kapela Hrdza so speváčkou Veronikou Rabadovou určite roztancuje návštevníkov Rača Festu vlastnými skladbami v štýle world music a úpravami slovenského folklóru. Hrdza má za sebou tiež množstvo ocenení, účasť na mnohých festivaloch a koncertoch, víťazstvo v súťaži Coca Cola Internet Star, spoluprácu na CD Pocta Jarovi Filipovi, či spoločné turné s kapelou Komajota. Predposlednou kapelou bude známa country kapela Belasí s Igorom Pavelicom, Michalom Dočolomanským ml. a Ivanom Benkovičom a záver soboty bude patriť bratislavskému zoskupeniu Pressburgrass s interpretáciou známych českých country hitov do tanca aj na zábavu.

Nedeľa bude v Rači opäť pokračovať v duchu folku a country. Ako prvá sa o 16tej hodine predstaví bratislavská folková skupina Mysami. Kapela v ktorej figurujú známe postavy slovenského folku Ivo „Had“ Weiss, Rado „Radiar“ Tiňo či Katka Žilová, sa v tomto roku umiestnila na 2. mieste súťažného festivalu Folkscéna a reprezentovala Slovensko aj na českej Porte v Ústí nad Labem. Nasledovať bude bratislavský bluegrass Union Citygrass s výbornou interpretáciou amerických skladieb so slovenskými textami, a jedinečným spevákom Lubošom Jurkovičom. Po dvoch rokoch sa na Rača Feste predstaví aj domáca račianska formácia Druhý Dych s príjemnými folkrockovými skladbami z dielne autorskej a speváckej dvojice Adriany a Andreja Mikových. Uvidíme opäť aj známu bratislavskú country-rockovú kapelu Nový Rownák s výborným českým spevákom Viktorom Púčkom, žijúcim v Bratislave, ktorá ešte ani raz na Rača Feste nechýbala a rovnako tomu bude aj teraz.

Po Novom Rownáku dostane priestor na pódiu Rača Festu po prvý krát mladá world music skupina Arccus, ktorá je jedným z objavov tohtoročnej sezóny. Kapela s útlou speváčkou Kristínou Pírovou, známou z televízneho seriálu Susedia, žne úspechy tak na slovenských ako aj na českých festivaloch a získava si čoraz viac priaznivcov. Interpretuje slovenský folklór a balady svojským modernejším štýlom, ale so zachovaním pôvodných prameňov a melodiky piesní. Kapelníkom Arccusu je známy hudobník Pavol Malovec a výraznou osobnosťou je tiež talentovaný huslista Peter Fajta.

O ôsmej hodine večernej už bude scéna Rača Festu pripravená pre hlavného hosťa festivalu, legendárneho folkového pesničkára zo slávnej dvojice bratov Nedvědov, Františka Nedvěda. Vystúpi aj so svojou kapelou kde figuruje jeho syn Vojta, s hodinovým koncertným programom. Odznejú určite známe hity ako „Skládanka“, „Kočovní jezdci“, „Podvod“, „Devatenáct“ a ďalšie všetkým dobre známe skladby, či už z obdobia sólového pôsobenia speváka, alebo jeho fungovania v legendárnej kapele Brontosauři či v dvojici s bratom Honzom. Úplný záver festivalu bude patriť kapele Karpatské Horké zo Svätého Jura, ktorá svojou modernou, niekedy až rockovou interpretáciou slovenských ľudových piesní zavŕši 4. ročník račianskeho festivalu.Počas celého víkendu sa uskutoční aj niekoľko atraktívnych súťaží a žrebovanie vstupeniek o zaujímavé ceny. Zvýhodnené vstupenky na oba dni sú v predpredaji siete Ticketportal, pre deti je vstupné na Rača Fest zadarmo. Viac informácií o festivale sa nachádza na webstránke www.racafest.sk.