Bluegrass Fest 2009 v klubovej atmosfére so špičkovým obsadením
Štvrtok, 08 Október 2009 20:08

BlanketHoci málo kto pozná hudobný štýl bluegrass, aj ten má na Slovensku svojich fanúšikov. Pôvodom americkej akustickej country hudbe s typickým banjom, dobrom či mandolínou, príjemným melódiám, či znamenitým spevom a vokálom, bude venovaná sobota 17. októbra, v rámci podujatia BLUEGRASS FEST 2009. Štvrtý ročník tohto medzinárodného festivalu sa uskutoční tento krát v neformálnom prostredí hudobného klubu Route 69 v bratislavskej Trnávke. Všetci fanúšikovia bluegrassu a akustickej hudby si prídu na svoje, pri počúvaní deviatich vynikajúcich kapiel zo Slovenska, Českej Republiky, Maďarska, Holandska a Švédska. Tí, ktorí ste sa s bluegrassom ešte nestretli, príďte sa zoznámiť, určite sa Vám bude páčiť okrem samotnej hudby aj atmosféra, akou to žije na bluegrassových akciách, ktoré často končia v ranných hodinách improvizovaným spoločným hraním známych tradičných skladieb, tzv. „jam sessionom“. Práve priestor klubu je na to predurčený a tak sa organizátori ako aj účinkujúci tešia na bohatý deň s množstvom kvalitnej hudby v príjemnej atmosfére.


Candy FlossV programe uvidíme aj štyri hudobné skupiny, ktoré sa umiestnili na najvyšších priečkach aprílového súťažného festivalu Bluegrass Stage. Medzi nimi nebude chýbať kapela Candy Floss, ktorá túto súťaž vyhrala. Tá je špecifickou aj tým, že banjo obsluhuje žena, konkrétne Simona Schmidtová. Sólový spev patrí Marte Halušovej a ostatné nástroje sú v rukách ďalších výborných muzikantov, gitaristu Dušana Hronca, huslistu Michala Kováča, kontrabasistu Tóna Národu a mandolinistu Vladislava Šmihulu.

Another GroundNa druhom mieste sa umiestnila a teda aj na Bluegrass Feste sa predstaví pražská kapela Grassroad, so speváčkou Terezou Houdkovou a výbornými štvorhlasmi. V repertoári kapely nájdeme najmä new acoustic music ale aj klasický bluegrass a swing v českom aj anglickom jazyku. O tretie miesto sa podelila maďarská kapela Another Ground a bratislavská skupina Acoustic Trash. Another Ground z Budapešti bude celý festival tento rok o 16tej hodine aj otvárať. Excelentný spev sólovej speváčky Katrin Dabous podporený aj ostatnými sympatickými hudobníkmi by ste si nemali nechať ujsť, odporúčame teda prísť na festival od úplného začiatku. Kapela zaujala aj svojimi originálnymi verziami známych skladieb v akustickom prevedení a výbornou interpretáciou súčasného amerického bluegrassu. Acoustic Trash je štvorica bratislavských muzikantov známych aj z iných zoskupení, ktorá sa orientuje predovšetkým na interpretáciu poprockových hitov v zaujímavých bluegrassových aranžmánoch, ktorých autorom je predovšetkým banjista Tomáš Peško. Práve v tejto zostave sa predstaví ako sólový spevák a basgitarista aj moderátor celého festivalu, Ivo Jankovič.

Grasscountry a Natália MikuškováGrasscountry je kapela, ktorá sa okrem prvého ročníka, predstavila na každom ročníku Bluegrass Festu, ale zvláštnosťou je, že každý rok s iným spevákom. V minulom roku to bol známy Allan Mikušek a práve v rámci jeho koncertu sa s kapelou ako hosť predstavila Allanova dcéra, Natália Mikušková. Atraktívna mladá speváčka zdedila po otcovi aj nádherný hlas a cit pre country hudbu a tak sa stala členkou kapely Grasscountry, s ktorou sa predstaví aj v Route 69. S ňou samozrejme stály druhý spevák a kontrabasista Jaro Rakay a ďalší osvedčení muzikanti ako gitarista Vlado Križan, dobrista Henrich Novák, banjista Roman Áč a bubeník Juraj Chalabala.

29 Strings29 Strings je taktiež v slovenskom bluegrasse známy pojem, ktorý prešiel viacerými personálnymi zmenami a tento rok sa po dlhšej pauze opäť objavil na koncertných pódiách, dokonca aj na americkej pôde. Kapela sa len pred niekoľkými dňami vrátila z amerického Nashvillu, kde s úspechom vystúpila v rámci každoročnej veľkej bluegrassovej akcie World Of Bluegrass. Ako to býva v mnohých kapelách tohto štýlu u nás, aj 29 Strings má medzinárodné zloženie, zásluhou českého gitaristu a sólového speváka Martina Vitáska. Ten je obklopený slovenskými bluegrassovými osobnosťami ako sú mandolinista Michal Barok, dobrista Milan Benkovič, banjista Richard Cíferský a kontrabasista Tóno Národa.

G-runs n RosesŠpecialitkou je opäť medzinárodné zloženie, kapela G-runs 'n Roses s holanďanom žijúcim v Čechách, Ralphom Shutom, ktorý predstavuje stelesnenie bluegrassového nadšenca telom i dušou. V kapele ho sprevádzajú excelentní českí a slovenskí muzikanti, banjista Michal Wawrzyczek, basista Tomáš Kubín, mandolinista Milan Marek a mladučký huslista Martin Burza. Tak ako je invenčný názov kapely, taká je aj ich muzika. Je síce verná klasickému bluegrassu ale podaná s obrovskou ľahkosťou, virtuóznym inštrumentálnym prevedením, a hlavne s obrovskou radosťou predovšetkým lídra kapely.

Jedným z hlavných bodov večera bude bezpochyby koncert českej bluegrassovej legendy, kapely BLANKET, ktorá sa po znovuzrodení svojej činnosti predstaví na Bluegrass Feste v Bratislave po prvý krát. Blanket vznikol začiatkom osemdesiatych rokov a od ostatných kapiel sa odlišoval znamenitými štvorhlasmi v gospeloch a swingových skladbách. Kapela s úspechom vystupovala okrem domácej aj na zahraničných scénach západnej Európy, bola predskokanom slávneho amerického banjistu Tonyho Trischku, alebo tiež doprevádzala na turné hviezdneho Karla Gotta. Po ukončení činnosti v roku 1995 sa po 13 rokoch dal Blanket opäť dokopy a šíri svoju skvelú pôvodnú muziku ďalej, navyše v pôvodnom zložení: gitara - Milan Medna, banjo - Martin Černý, kontrabas - Antonis Timiopulos a mandolína - Petr Kůs. Ich vystúpenie bude pre mnohých určite obrovským zážitkom.

Blanket

Oficiálnou bodkou programu festivalu bude netradičné – opäť medzinárodné spojenie, v ktorom uvidíme švédskych spevákov a muzikantov Mikaela Grunda a Larsa Lisollu, s doprovodom novozaloženej kapely ViaGrass ktorej základ tvorí gitarista Dušan Hronec a banjista Filip Baťo. Sympatickí Švédi sa predstavili na Bluegrass Feste v minulom roku aj s kapelou Lonesome Mountaineers, a už niekoľko rokov sa so slovenskými muzikantmi stretávajú na rôznych medzinárodných scénach. Výsledkom kamarátstva a rovnakého hudobného cítenia, bude práve tento netradičný záverečný koncert festivalu.

Priestor hudobného klubu Route 69 je rozdelený na dve časti, a tak ako to bolo aj po minulé roky, aj teraz je pripravená live videoprojekcia koncertov, do vedľajšej sály s barom, takže nikto z návštevníkov nepríde o zážitok z prezentovaných koncertov. Vstupenky sú v predpredaji za zvýhodnenú cenu v sieti Ticketportal a bude možné si ich zakúpiť aj na mieste akcie. Mnoho festivalov, najmä tých čo sa venujú menšinovým žánrom, zaniká. Organizátori Bluegrass Festu sú radi, že im tento scenár aspoň tento rok určite nehrozí a tešia sa na ďalší bluegrassový sviatok a stretnutie bluegrassových fanúšikov nielen zo Slovenska. Veríme, že ich okruh sa opäť o niečo rozšíri, a že festival priláka ďalších ľudí a nových priaznivcov tejto pre mnohých neznámej hudby.

Ďalšie informácie o festivale sa dozviete na webstránke www.bluegrassfest.sk.