Etno & world music


Družina

DružinaDRUŽINA je sformovaná zo skúsených muzikantov, ktorý mimo iného spolupracovali a spolupracujú s množstvom českých a slovenských umelcov a skupín (Janek Ledecký, Peter Nagy, Marian Greksa, Paľo Drapák, folklórny súbor Partizán, Marína, ai.). DRUŽINA hrá príjemne a citlivo spracovaný slovenský folklór, výborne zapadajúci do definície ethnobeat resp. world music. Radí sa do štýlu do ktorého patria aj skupiny ako fínska VÄRTTINÄ, TRIO MOCOTÓ, BOBAN MARKOVIČ ORCHESTRA, ČECHOMOR, GORAN BREGOVIČ a množstvo iných. Koncerty skupiny Družina sú plné energie a krásnych melódií slovenských ľudových piesní v príjemnom modernom prevedení.

 

Čítať celý článok...
 
Hrdza

HrdzaHRDZA varí v jednom hrnci slovenské ľudové korene, folkovú nehu a rockovú dravosť, ktoré ochucuje keltskou melodikou a jazzovou rytmikou. Prešovská skupina je svojim energickým a dynamickým vystupovaním, pod taktovkou speváčky Veroniky Šoltysovej-Rabadovej a kapelníka Slava Gibartiho, oživením každého festivalu, koncertu či iného kultúrneho či spoločenského podujatia.

 

Čítať celý článok...
 
Preßburger Klezmer Band

PREßBURGER KLEZMER BANDPreßburger Klezmer Band je popredný zástupca žánru ethno / world music a súčasne prvá klezmerová kapela na Slovensku. Preßburger Klezmer Band vznikol v roku 1995. Odvtedy formácia účinkovala na množstve obsahovo rozmanitých koncertov a iných kultúrnych podujatiach na Slovensku i v Európe počnúc koncertami zaradenými do cyklov vážnej hudby až po vystúpenia na mnohých hudobných festivaloch. Ako už napovedá sám názov kapely, za základ svojej hudby si vybrala klezmer (t.j. ľudovú hudbu východoeurópskych Židov), ktorý však dotvára vlastnou interpretáciou, originálnymi aranžmánmi a kombinuje ho s inými hudobnými štýlmi. Takto možno cítiť v jej hre nielen „čistý“ klezmer, ale aj prvky jazzu, reggae, latino, slovenského, cigánskeho a balkánskeho folklóru, či nádych Orientu. Inak povedané – emotívna a tanečná muzika.

Čítať celý článok...