THE INFAMOUS STRINGDUSTERS (USA) v Bratislave 1.6.!
Streda, 21 Máj 2008 16:50

The Infamous Stringdusters a MeantimeŠpeciálny bluegrassový koncert jednej z najuznávanejších súčasných amerických bluegrassových a novo-akustických kapiel - THE INFAMOUS STRINGDUSTERS (USA), ktorá sa v rámci európskeho turné objaví aj na Slovensku! Predkapelou bude úspešná slovenská bluegrassová skupina MEANTIME. Koncert sa uskutoční v spoločenskej sále Dome Kultúry Zrkadlový Háj v Bratislave Petržalke v nedeľu 1.6.2008 o 18.00.THE INFAMOUS STRINGDUSTERS (USA)

Sympatická šestica mladých talentovaných muzikantov, zoskupená vo formácii THE INFAMOUS STRINGDUSTERS zahviezdila v októbri 2007 na udeľovaní bluegrassových Grammy, resp. výročných cien IBMA (medzinárodnej bluegrassovej asociácie) v Nashville, USA, kde si po dvoch rokoch svojej existencie odniesla hneď tri významné ocenenia. Za najlepší album, najlepšiu skladbu a ako objav roka 2007. Kapela sa tak právom stala jednou z najžiadanejších bluegrassových a novo-akustických skupín v USA. Vynikajúci inštrumentalisti Andy Hall (dobro), Andy Falco (gitara), Chris Pandolfi (banjo), Jeremy Garret (husle), Jese Cobb (mandolína) a Travis Book (kontrabas) predstavujú novú, mladú generáciu bluegrassových muzikantov, ktorá vychádza z tradícií ale zároveň ich obohacuje o vlastné, nové prvky a mieša s rôznymi inými štýlmi. Ich show je plná energie, sviežosti, tvorivosti, improvizácií, skvelých vokálov, excelentných inštrumentálnych výkonov a originálnych vlastných skladieb. Sú stelesnením pokračovania tradície jedinečnej bluegrassovej hudby aj v ďalších generáciách tým, že túto hudbu posúvajú ďalej aj mladšiemu a iným hudobným žánrom orientovanému publiku. Je až neuveriteľné, že sa kapela dostala na vrchol bluegrassovej scény len po dvoch rokoch fungovania a na základe debutového albumu, ktorý vydala vo februári 2007. Album produkoval slávny gitarista, spevák a skladateľ, Tim Stafford (Blue Highway) a sám sa o kapele vyjadril, že neuveriteľne dokáže zahrať skladby aj tradičným spôsobom a zároveň aj svojím vlastným štýlom.

Je ťažké presne opísať, ako kapela vznikla, nakoľko sa navzájom poznali už skôr, či už ako priatelia, spolužiaci alebo spoluhráči v rôznych zostavách iných slávnych bluegrassových a country spevákov. Andy Hall, Jeremy Garret a Jesse Cobb napríklad tvorili základ kapely známeho Ronnie Bowmana. Andy Hall, Chris Eldridge (bývalý gitarista) a Chris Pandolfi sa zas stretli v Bostone ako študenti svetoznámej University of Berkley. (Zaujímavosťou je, že Chris Pandolfi sa stal prvým študentom tejto prestížnej školy, ktorý mal banjo ako svoj hlavný hudobný nástroj.) Po dlhom hľadaní sa nakoniec posledným členom kapely stal basista Travis Book, dovtedy hrajúci v kapele Colorado Jamgrass.

Andy Hall (dobro) koncertoval a nahrával s hviezdami ako Earl Scruggs, Dolly Parton a Charlie Daniels a taktiež vydal už aj vlastný sólový album s názvom Redwing. Chris Pandolfi (banjo) študoval u Tonyho Trischku, získal štipendium Billa Vernona, nahral sólový album The Handoff a hrával s New England Bluegrass Band, s ruskou country-bluegrassovou kapelou Bering Strait, nominovanou na Grammy a s mandolinistom Drew Emmittom. Jeremy Garret (husle) hral už s množstvom bluegrassových umelcov, ako sú napríklad Bobby Osborne, Chris Jones a Audie Blaylock, country speváčka LeeAnn Womack a vydal album Garret Grass – Bluegrass Gospel 2005 so svojím otcom Glenom Garretom. Jesse Cobb (mandolína) vystupoval napríklad s Mike Sniderom, Jim Lauderdalom, Melonie Cannon, The Fox Family, Valerie Smith, či LeeAnn Womack. Travis Book (kontrabas) bol členom Colorado’s Broke Mountain a vystupoval aj s najznámejším nezávislým skladateľom jamgrassovej scény, Benny „Burle“ Gallowayom. Andy Falco (gitara), najnovší člen kapely koncertoval naposledy s Aleciou Nugent a The Greencards a pracoval s takými osobnosťami ako sú Vanessa Cartton a Levon Helm. Viac informácií a ukážky produkcie:www.thestringdusters.com, MEANTIME (SK)

Skupina Meantime vznikla koncom júla 2003. Štýlovo ju môžme zaradiť do súčasného bluegrassu. Najdôležitejším prvkom zvuku skupiny je popri nástrojom obsadení výborný spev sólovej speváčky, Daniely Hroncovej. Repertoár sa postupom času vyvíjal od prevzatých skladieb, až po súčasný stav, keď prevažnú časť tvoria vlastné skladby spievané v angličtine. Začiatkom roku 2006 vydal Meantime svoje debutové CD, s názvom "... in the Meantime". Od svojho vzniku stihla skupina absolvovať desiatky vystúpení na Slovensku aj v zahraničí. V máji 2007 bol Meantime už po štrvtý krát súčasťou hlavného programu na Európskom bluegrassovom festivale v Holandsku, EWOB 2007 a odniesol si odtiaľ skvelé 2. miesto. Ďalším prevratným úspechom je, že Meantime sa ako jediná ne-americká kapela prebojovala na najväčší bluegrassový festival spojený s udeľovaním výročných cien, World Of Bluegrass 2007 v Nashville v USA, v októbri 2007. V konkurencii 143 prevažne amerických kapiel je to ozaj obrovský úspech a Meantime má z neho veľkú radosť.

Zloženie skupiny: Daniela Hroncová – spev, Dušan Hronec - gitara, spev, Michal Barok - mandolína, spev, Milan Benkovič - dobro, spev, Filip Baťo – banjo, Anton Národa – kontrabas. Viac informácií a ukážky produkcie: www.meantime.sk, www.myspace.com/meantimeband.

Vstupenky na tento koncert sú už v predpredaji za zvýhodnenú cenu v sieti Ticketportal na celom Slovensku, v Českej Republike aj v Maďarsku a je možné si ich tentokrát rezervovať aj na konkrétne miesta v sále. Cena vstupenky v predpredaji do 31.3. je 250 Sk, od 1.4. do 31.5.- 290 Sk a na mieste 350 Sk. Vstupenky si môžete rezervovať tu: Ticketportal

Informácie o koncerte nájdete tiež na stránkach www.bluegrassfest.sk a www.camille.sk.

Tešíme sa na Vašu hojnú účasť :) a ak Vám to náhodou nevýjde, pozývam Vás s predstihom aj na Bluegrass Fest 2008. Informácie o festivale aj s reportážami a video ukážkami z minulých ročníkov (napr. aj ukážku vystúpenia THE CLAIRE LYNCH BAND na Bluegrass Feste 2007) nájdete na stránke www.bluegrassfest.sk.

Camillia