Ukrajinsko-slovenský world music večer s kapelami Družina, Arccus a HUDAKY
Sobota, 01 Marec 2008 17:01

Hudaky - ukrajinská world music kapelaV nedeľu 9.3. zavíta do Bratislavy ukrajinská kapela HUDAKY, prezentujúca tradičný ukrajinský folklór v dynamickom prevedení. Ich koncert bude súčasťou ukrajinsko-slovenského world music večera, na ktorom sa predstavia aj slovenské kapely, ktorých tvorba vychádza prirodzene zo slovenského folklóru. Ako prvá o 19tej hodine vystúpi bratislavská skupina ARCCUS so zaujímavými kompozíciami slovenských balád a so speváčkou Kristínou Pírovou, ktorú mnohí poznajú z účinkovania v TV seriáli Susedia. Priaznivci slovenskej world music scény sa určite potešia koncertu výbornej banskobystrickej skupiny DRUŽINA, ktorá sa predstaví ako druhá v poradí, s hodinovým programom. Záver bude patriť už spomínaným hosťom z Ukrajiny – HUDAKY.

 


Koncert sa uskutoční v bratislavskom hudobnom klube BASTION a sú naň vítaní všetci, ktorí majú radi dobrú muzičku inšpirovanú ľudovou hudbou. Vstupenky za 100 Sk sú k dispozícii v predpredaji siete Ticketportal. Pre tých, ktorí obľubujú folk, etno, world music, ale aj country, bluegrass, irish a podobné zaujímavé hudobné žánre, a samozrejme aj pre slovenských interprétov je potešiteľné, že vzniklo nové internetové rádio – Folkcountry.sk, s výrazným podielom slovenskej produkcie. Môžete si na ňom vypočuť napríklad aj skvelú kapelu Družina, ktorá sa predstaví na nedeľnom world music večeri v Bastione.

HUDAKY je skvelá ukrajinská kapela hrajúca tradičnú ľudovú hudbu, v ktorej sa premietajú pocity, emócie a utrpenie ukrajinského národa. Staré a smutné balady sa striedajú s nádhernými a citlivými skladbami, ktoré hovoria o kráse ich krajiny, láske, priateľstve a občas aj o vojne. Kapela koncertovala okrem Ukrajiny aj v Rakúsku, Belgicku, Holandsku, Švajčiarsku a Francúzsku a doteraz vydala 2 CD albumy. Energickým spôsobom prezentuje nielen hudbu svojho regiónu, ale aj okolitých národov. Po koncertoch v Rakúsku sa začiatkom marca predstaví aj slovenským divákom. Viac informácií o kapele sa nachádza na www.hudaky.republika.pl.Sedemčlenná banskobystrická skupina DRUŽINA je popredným zástupcom etno a world music na Slovensku. Právom jej patrí ocenenie Aurel 2007 v kategórií folk & world music. V roku 2006 kapela vydala úspešné CD, pod hlavičkou producenta VINXA, ktorý je známy aj spoluprácou s hviezdami ako Sting a iní. Družina je sformovaná zo skúsených profesionálnych muzikantov, ktorí spolupracujú s množstvom českých a slovenských umelcov. Družina hrá moderne a citlivo spracovaný slovenský folklór, výborne zapadajúci do definície ethnobeat resp. world music. Radí sa do štýlu do ktorého patria aj skupiny ako fínska VÄRTTINÄ, TRIO MOCOTÓ, BOBAN MARKOVIČ ORCHESTRA, GORAN BREGOVIČ a množstvo iných. Zloženie skupiny DRUŽINA: Dana Ferienčíková – spev, Miťa Almášiová – spev, Aty Béreš – basová gitara, Boris Brna – bicie, Martin Sabov - gitara, mandolína, Marek Konček – husle, Janko Šimiak - píšťalky, fujara. Viac informácií o skupine nájdete na www.druzina.info.Hudobná skupina Arccus sa venuje interpretácii a hudobnému stvárneniu slovenského folklóru v image toho, čomu sa už pár rokov hovorí world music. Spontánnosť a meditatívnosť slovenskej melodiky a snaha o uchovanie akejsi nekomerčnej scény v polyštýlovosti súčasnej kultúry je mottom hudby ktorú produkuje Arccus. Hudba a poetika slovenských balád v svojráznom kompozičnom podaní je tým symbolickým oblúkom - názov kapely se odvodzuje od latinského arcus - obluk - ktorý spája minulosť s budúcnosťou. Dominantným je prejav sólovej speváčky Kristíny Pírovej, zvyšok kapely tvoria: Pavol Malovec - gitary, Peter Fajta - husle, Juraj Kozár - basgitara, a Luboš Hollan - percussie. Viac na www.arccus.sk.

Koncert je zrealizovaný Agentúrou Camille s finančnou podporou Hudobného Fondu a s propagačnou podporou Ukrajinského Veľvyslanectva.