Prvý ročník festivalu BLUEGRASS FEST v Bratislave
Pondelok, 03 Júl 2006 21:40

Bluegrass Fest 2006 - prvý ročník medzinárodného festivalu bluegrassu a akustickej hudby v Bratislave

Keď sa povie bluegrass, málokto z bežných konzumentov hudobnej tvorby na Slovensku vie, o čom sa hovorí. Tradičný bluegrass je reprezentovaný špecifickými hudobnými nástrojmi ako banjo, mandolína, či dobro, ktorého vynálezca pochádza zo Slovenska a je mu venovaný aj tradičný festival DOBROFEST v Trnave. Typickými sú tiež husle, kontrabas a bohaté vokály. Súčasný bluegrass sa však čoraz viac posúva aj do iných žánrov akustickej hudby, dopĺňa sa o nové nástroje, moderné prejavy spevu a tak sa rozširuje čoraz viac aj medzi ľudí, ktorí ten tradičný bluegrass až tak veľmi nemusia. A predovšetkým modernému bluegrassu a akustickej hudbe bol venovaný prvý ročník festivalu BLUEGRASS FEST, ktorý sa uskutočnil v sobotu, 13.mája 2006 v bratislavskom Dome Kultúry Zrkadlový Háj v Petržalke.

 

Bluegrass Fest Bratislava 2006 - Grey Scale

 

Festivalov podobného typu na Slovensku nie je veľmi veľa. Okrem spomínaného Dobrofestu sa bluegrassu venuje ešte tradičný bluegrassový večer v Hornej Porube a niekoľko menších lokálnych akcií. Tento rok sme sa podujali v spolupráci s viacerými partnermi pripraviť festival, ktorý by túto citlivú a výnimočnú muziku a skvelých hudobníkov priblížil viac aj bratislavským divákom a poslucháčom. Napriek tomu, že vonku bol krásny slnečný deň, bluegrassový fanúšikovia a verím že aj zopár zvedavcov, ktorí tento žáner doteraz nepoznali, sa postupne nazbierali v kinosále Domu Kultúry Zrkadlový Háj. Festival začal už popoludní o 14.30, kedy sa predstavila prvá z celkového počtu 9 hudobných skupín. Karvinská skupina KŘENI zaujala najmä novým členom, len 15 ročným talentovaným mandolinistom Vítom Hanulíkom, ktorý exceloval aj počas vlastného sólového vstupu. Celé vystúpenie bolo z kinosály priamo vysielané na projekciu v priestore Klubu Za Zrkadlom (vestibulu kultúrneho domu), kde sa mohli návštevníci aj občerstviť a v špeciálnom stánku si zakúpiť bluegrassové CD. Bol tu teda priestor na stretnutia pri dobrom jedle a nápojoch, bez toho aby ste prišli o to, čo sa dialo priamo v sále.

 

Bluegrass Fest Bratislava 2006 - kapela Meantime

 

Ako druhá v poradí vystúpila bratislavská skupina BG TIME s Tomášom Peškom, ktorý je jedným z najuznávanejších slovenských banjistov. V bluegrassovej komunite je už známym pojmom z viacerých kapiel, s vlastným inštrumentálnym zoskupením Tomáš Peško Band sa úspešne prezentoval aj na najväčšom bluegrassovom festivale v Európe, European World Of Bluegrass v holandskom Voorthuizene, kde sa koniec koncov už predstavili takmer všetky hudobné skupiny zúčastnené na bratislavskom Bluegrass Feste. Skupina BG TIME prezentuje vlastné skladby so slovenskými textami a tradičný bluegrass dopĺňa o svojské pesničkové prvky, čo predviedla aj v Zrkadlovom Háji. Zážitok z jednotlivých koncertov bol podmienený samozrejme kvalitným zvukom, o ktorý sa postaral skvelý hudobník a zvukový majster, Peter Szabados. Nesklamala ani skupina Union City Grass s bravúrnymi inštrumentálnymi výkonmi, výborným spevom Luboša Jurkoviča a textami banjistu Františka Pecha. Po nich nasledovala brnenská skupina DRIVE, kde sa autorsky a hudobne prezentuje predseda českej bluegrassovej asociácie David Němeček. Spolu s manželkou Veronikou, mandolinistkou a sólovou speváčkou a ďalšími kolegami zahrali príjemné melodické skladby aj z práve vydaného nového CD „Čekání na zázrak“ a vytvorili skvelú atmosféru. Po nich nasledovala zvolensko-pezinská formácia MEANTIME.

 

Bluegrass Fest Bratislava 2006 - Monogram

 

Taktiež výborní muzikanti, vlastné anglicky otextované skladby a výrazná osobnosť speváčky Danky Hroncovej. V tejto skupine sa objavil aj najzamestnanejší hudobník na Bluegrass Feste, mandolinista Michal Barok, ktorý sa neskôr predstavil aj v zoskupení GREY SCALE a WATER FLOW. Po skupine Meantime ale pódium patrilo rakúsko-českej legendárnej bluegrassovej skupine NUGGET, ktorá už funguje na scéne vyše 25 rokov a niekoľko krát bola ocenená európskou kapelou roka a účinkovala aj na festivaloch v USA. Pre bluegrassových fajnšmekrov bolo ich vystúpenie určite príjemným nostalgickým zážitkom a keďže sa Nugget u nás veľmi často neobjavuje, vychutnali si jeho vystúpenie plným dúškom. GREY SCALE bolo v podstate prekvapením večera. Stretli sa tu skvelí muzikanti, pod vedením huslistu Stana Palúcha. Okrem spomínaného Michala Baroka to boli gitarista Emil Formánek a basgitarista Michal Šimko. Ich koncert bol zmesou novo-akustickej hudby, s prvkami newgrassu, jazzu, či swingu a pre mnohých divákov vrcholom a najsilnejším zážitkom tohto večera. Predposledným účinkujúcim bola štvorica z Prahy – známa skupina MONOGRAM, ktorá predstavuje špičku svojho žánru v Európe a často koncertuje aj v USA.

 

Bluegrass Fest Bratislava 2006 - kapela Waterflow

 

Vynikajúci hudobníci – Jakub Racek (sólový spevák a gitarista, v tomto roku vydal sólové CD, venované práve novo-akustickej hudbe), bratia Jarda a Zdeněk Jahodovi a Pavel Lžičař si uvoľnené vystúpenie vyslovene vychutnali a rozdávali okrem svojej tvorby aj veľkú dávku dobrej nálady. Pripravili tak pôdu pre záverečnú hudobnú skupinu, ktorá mala byť samotným vrcholom tohtoročného festivalu. A aj bola. Holandsko-slovenská skupina WATER FLOW, ktorá je zložená z muzikantov zo Slovenska (banjo – Richard Cíferský, mandolína – opäť Michal Barok, kontrabas – Roman Sýkora, dobro – Peter Szabados, gitara – Peter Baláž) a z dvoch vynikajúcich holandských speváčok (Mariska Petrovic a Loes van Schaijk). V tento večer alebo už vlastne noc vystúpili žiaľ bez banjistu, ktorý hosťoval na turné jednej americkej skupiny v Európe. Napriek tomu však ich koncert sálal energiu a bol jednoznačne jedným z najzaujímavejších, ktoré tu zazneli. Vlastné aj prevzaté skladby podané s takou ľahkosťou a citom sa len tak často nevidia. Preto ak túto skupinu uvidíte v programe nejakého festivalu, určite si ju nenechajte újsť. Úspechy zožala aj na tohtoročnom turné v Holandsku a Belgicku, na trnavskom Dobrofeste a na budúci rok sa chystá na dva festivaly a miniturné do USA.

Blížila sa polnoc a teda koniec prvého ročníka nového festivalu. Diváci odchádzali spokojní a plní dojmov a zážitkov z vystúpení reprezetujúcich tento špecifický hudobný žáner. Ďakujem všetkým, ktorí prišli a verím, že sa na rovnakom mieste a podobnom čase stretneme pri bluegrassovej a akustickej hudbe aj o rok, na Bluegrass Feste 2007, tentokrát snáď aj s predstaviteľmi tohto žánru v kolíske bluegrassu, v USA. Informácie o pripravovanom 2. ročníku budete môcť sledovať na webstránke festivalu, www.bluegrassfest.sk. Tiež môžete navštíviť "Knihu návštev" a prispieť vlastnými názormi a pripomienkamik minulému, alebo aj k budúcemu ročníku festivalu.

Festival podporili: Ministerstvo Kultúry Slovenskej Republiky, Medzinárodná Bluegrassová Asociácia, Veľvyslanectvo USA, Veľvyslanectvo Holandského Kráľovstva, spoločnosť Wustenrot a ďaľší reklamní a mediálni partneri. Všetkým za podporu veľmi pekne ďakujeme.